In Food, Homemaking, Sourdough
Sourdough Savings Update Full of Days 1600-x-900

Sourdough Savings

How our family saves $1,480 a year JUST by baking bread!

We are a family of six. When sandwiches are on the menu, we’re likely to consume an entire loaf of bread in one fell swoop. Because sandwiches are an affordable option, we eat them regularly. Beyond this, we will have toast with our breakfast, and bread with soup. This can easily add up to four loaves a week. Making our own bread at home adds up quick, this is why we’re sharing our sourdough savings with you…how much money could you be saving?

An average loaf of bread can range from $2.00-$6.00/loaf (and upwards of $9.00/loaf for traditional sourdough). Let’s assume we’re buying an organic $5.00 loaf of bread. If a family of 6 consumes 4 loaves of bread per week, this adds up to $1,040/year FOR BREAD! (Even the $2.00 loaf totals $416/year.)

Because we want to continue eating a traditional diet, I’m constantly looking for areas to save money. Baking my own bread happens to save us…a lot!

KitchenAid Mixer

We buy organic whole wheat flour at $.99/lb from Azure Standard. Non-organic varieties sell for as low as $.60/lb, but we’re trying to steer clear of pesticides, chemicals and GMO’s (as we all should!). I can bake approximately 30 loaves of bread from 50 pounds of flour (this includes feeding my sourdough starter daily). Because I’m making sourdough bread and not a fancier yeast bread, my ingredients list is pretty small.

Flour, salt, and water.

My starter is simply flour and water, so I don’t count it as a fourth ingredient. Since the ingredients list is so short, there are minimal added costs to this recipe (we’re talking pennies for the tablespoon of salt). A loaf of my homemade sourdough bread cost $1.63/loaf. Four loaves of bread per week makes my grand total $340 per year on bread. The equivalent traditionally prepared sourdough bread would cost $1,820.

That’s $1,480 savings FROM BREAD ALONE!

If you want to start baking your own bread, but feel overwhelmed and don’t know where to start, check out my sourdough post for recipes and useful tips for getting started. I’ll demystify this simple (yet daunting) kitchen task and break it down, step by step. Trust me, if I can do it, you can too!

And it’s so worth the time and minimal effort, because the taste is out of this world! So much better than store bought sourdough (which, for the record, should never have more than three ingredients and never ever include yeast…check your labels!).

As if you needed more reasons to make the swap to homemade bread, by making a slow-rise, traditional sourdough bread, you’ll also be doing your tummy a favor! Be sure to read up on grains and why they’re incredibly difficult for our bodies to digest, and also how eating them without properly preparing them can be damaging to your gut

And last, sourdough starter can be used for so many other homemade goodies. Grab our eBook Everyday Sourdough: Recipes for the Everyday Baker which is filled with sourdough recipes for bread, tortillas, flat bread, muffins, cakes, bagels, english muffins and MORE! We’re continually posting new and creative ways to use up that sourdough starter (like these amazing Amish style cinnamon rolls)!

So, what would you do with an extra $1,480 each year? Imagine the possibilities!

Sourdough Savings Saves us $1480 each year
Sourdough eBook Cover

5.18.2016 Update: Time spent in the kitchen can sometimes seem like a burden. But knowing I’m feeding my family the best possible food and pinching pennies where possible is extremely rewarding. It’s these tangible results that keep me going on this real food journey.

I realized since writing this post, our bread consumption has lessened. We’re consuming roughly 2-3 loaves of bread each week instead of the listed 4. Earlier this year I began bartering freshly baked bread for farm fresh eggs (since we can’t have our own egg-laying ladies within city limits) so this changed our bread numbers again…I crunched the numbers and was so excited I had to share the results!

  • 3 loaves of bread for my family
  • + 2 loaves bartered for eggs
  • = 5 loaves of bread total
  • 5 x 20 weeks = 100 loaves of bread made this year (give or take a few!)

My loaves of bread cost $1.63 to make.

  • $1.63 x 100 = $163 spent on bread this year to date

Traditional sourdough bread costs $8.75 per loaf. This is the only traditional sourdough bread I’ve found with only three ingredients.

  • $8.75 x 100 loaves = $875 I would have spent buying bread (or $525 just on the loaves for my family).
  • Bread savings = $362-$712

But this is where it gets fun…organic, free-range eggs would cost roughly $3.50 to $6 per dozen (depending on store and availability), and I get four and a half dozen eggs each week in trade for bread.

  • $3.50-$6.00 x 4.5 = $15.75-$27.00 I would have spent on eggs each week.
  • $15.75-$27.00 x 20 = $315-$540 I have SAVED on eggs so far this year!

Since I have spent $163 on bread, but have saved $315-$540 on eggs, I’m now $150-$375 ahead by simply taking a few hours each week to bake bread. My sweet friend who raises healthy, free-range chickens is happy for her fresh baked bread, and I’m happy for my delicious farm eggs! And we’re both saving money!

Recommended Posts
Showing 4 comments
  • Avatar
    Susan Wright
    Reply

    I, too, baked my own bread for the same reasons as you do. Learned to make sour dough when I lived in San Francisco, before kids. Curious about the no yeast comment. What is the benefit of baking sour dough over yeast bread? I have so many recipes it would make your head spin! Having the internet available to you must be a big help in the research necessary to meet the goals of your blog. I now combine internet knowledge with my recipe clippings & all of my varied interests but don’t have many acquaintances who are as interested as I am. I love the direction you & Jason are going with your young family!

    • Kelsey Steffen
      Kelsey Steffen
      Reply

      Awe, thanks for your kind words Sue! Sourdough has become one of my favorites! The benefits of using sourdough (a natural leaven, as opposed to yeast) is that the bread takes a long time to rise (usually 6-8 hours). This long rise time breaks down the phytates in the flour (which are hard for our bodies to digest and can cause harm to our gut lining), so by using sourdough, you’re basically eating “pre-digested” flour which is much easier on the digestive tract and healthier overall. Yes, the internet is definitely helpful for research purposes…but I’m like you, I often go back to old, trusted books for many things.

  • Avatar
    Tammy
    Reply

    WOW! I love the numbers crunch! Especially after I just went to the store for my “consumables” (fresh organic produce) purchases, and spent 108.00 …. I can’t wait for our produce to get going in the garden! I find saving here and there frees up extra funds to be able to buy that expensive organic produce. Thanks for crunching the numbers for us!

    • Kelsey Steffen
      Kelsey Steffen
      Reply

      Awesome Tammy! We’re so excited our garden is growing…we’ve been enjoying strawberries right now, can’t wait for the rest to grow! Keep your eyes peeled for another post on more ways to save money in a real food kitchen!

Leave a Comment